Kai pirmą kartą visureigiu serpantinais pakilau į Egialijos vynuogynus, man užgniaužė kvapą. Iš visų pusių supantys kalnai, aukštis, čia pat po kojomis jūra ir vynuogynai, apsupti plytų spalvos dirvožemio takelių. Ne veltui ten augančios vynuogės vadinamos „Sideritis" (Σιδερίτης) – tai graikiškai reiškia geležį.
Sideritis
Šiuolaikinė Graikijos vyno istorija prasideda Achajoje. Achajos regiono sostinė – Patrai. Tai ir didžiausias Peloponeso pusiasalio miestas. Šis regionas XIX a. pabaigoje buvo svarbus istorinis razinų gamybos ir prekybos taškas, paskatinęs viso regiono plėtrą ir vynininkystę. Kūrėsi dideli ūkiai, kurių dauguma priklausė užsieniečiams – prekybininkams iš Europos.
Vienas tokių buvo Gustavas Claussas atvykęs iš Bavarijos. Gustavas atvyko į Patrus 1854 m. dirbti vokiečių razinų eksporto įmonėje. Gustavą sužavėjo vynmedžių aromatinės savybės ir nuostabaus kraštovaizdžio regionas. Vos 15 arų pirmasis vynuogynas išaugo į vyno ūkį su pilimi, smailės formos katedros bokštais. Taip bavaras įkūrė pirmąją vynininkystės bendrovę Graikijoje. Laikui bėgant, Gustavo aistra ir išmintis pavertė mažą vyninę į didelio masto vyno gamyklą, kuri greitai tapo legendinių vynų lopšiu. Raudonasis vynas, kuris išgarsino Gustavą Claussą, buvo pavadintas „Mavrodaphne“ (gr. mavro- juodas, Daphne- moters vardas). Jis buvo skirtas juodų akių graikei mylimajai, kuri mirė jaunystėje.
Gustavo Clauss'o įkurta vyninė
Šiandieninė vyndarystė sparčiai vystosi Korinto įlankos pakrantėje esančiuose stačiuose Egialijos šlaituose ir Patrų vynuogynuose. Tai vieni gražiausių vynuogynų Graikijoje ir vieni geriausių terroir vyno gamybai. Regioną supa trys viršūnės: Panachaikos 1926 m, Erymanthos 2224 m, Helmos 2355 m. Kalnai kartu su greta esančia jūra sukuria stabilų šiltą klimatą ir apsaugo nuo drastiškų gamtos reiškinių. Patrų vynuogynai išsidėstę 450-500 metrų aukštyje šalia atviros jūros, bet orientuoti į pietus, kalnų apsaugoti nuo vėjų, o žiemą čia nesninga. Egialijos vynuogynai, įsikūrę aukštuose, stačiuose kalnų šlaituose, 700-850 m virš jūros lygio, orientuoti į šiaurę ir į Korinto įlanką. Vėjuotas oras ir smėlingas dirvožemis leidžia išvengiama vynmedžiųligų ir sudaro sąlygas ekologinei vynininkystei plėtoti.
Kanakaris vyninės Aigialeia vynuogynai
Achaja turi keturias saugomos vyno kilmės nuorodas: „Roditis", „Patras Mavrodaphne", „Patras Muscat" ir „Muscat of Rio Patras". Čia gerai auga populiariausios graikiškos vynuogės: Agiorgitiko, Assyrtiko, Moschofilero, Malagousia ir tarptautinės: Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot ir Syrah.
Anksčiau minėtas Gustavas Claussas taip pat laikomas vyno turizmo sumanytojas ir įtvirtintojas Graikijoje. Jo vyninė 1885m. surengė priėmimą Austrijos-Vengrijos imperatorienei Sissi, kurios garbei vienas rūsys buvo pavadintas „Imperijos rūsiu".
Naujoji vyndarių karta aktyviai plėtoja vyno turizmą regione. Čia rengiamos derliaus nuėmimo šventės, kai kurios vyninės kviečia norinčius dalyvauti vynuogių rinkimo ir paruošimo fermentacijai procese. Regione yra 6 atviros lankytojams vyninės. Rekomenduoju jas aplankyti norintiems susipažinti su vyno gamybos procesu, vietiniais vynais ir graikiška vyno kultūra.
Keliautojų Achajoje netrūksta dėl daugybės lankytinų vietų. Peloponesas – tai istorinė ir mitologinė Graikija. Vasaromis Patrai sulaukia kassavaitinių čarterinių skrydžių ir iš Vilniaus. Nuo Patrų vos 100 kilometrų nutolusi Senovės Olimpija, kur prieš kiekvienas Olimpines žaidynes įžiebiama Olimpinė ugnis. Tolėliau Mikėnai ir Epidavro teatras. Čia pat Aroanijos kalnai. Pasak mito, Aroanijos upės ištakose Nimfa pakrikštyjo Achilą. Upės vandenys jį padarė nepažeidžiamu, išskyrus jo kulną, už kurio jį laikė mama. Neprilygstama kelionė, kurią privalu išbandyti Diakopto- Kalavrita dantytuoju traukinuku. Maždaug valandą traukinukas važiuoja stačiomis pakopomis į kalnus per amžinai žalią Vouraikos tarpeklį ir UNESCO saugomą gamtos parką. Aukščiau Kalavritos miestelio, 1730 m – 2340 m aukštyje, įsikūręs Kalavritos slidinėjimo centras, kuris būna atidarytas nuo sausio iki kovo mėnesio. Netoli Kalavritos slepiasi Ežerų ola, kur įėję į kalnų olą rasite 13 terasinių ežerų. Tai nepamirštamas ir unikalus geologinis reiškinys. Dar vertėtų pasigrožėti Ladono kalnų ežeru bei „Mega Spilio" vienuolynu įspraustu į kalnų masyvą.
Achajoje yra antikos laikus siekiantis graikų vynininkystės įrodymas. Netoli Kalavritos, Pagrati kaimelio bažnyčios šventoriuje, yra seniausias žinomas vynmedis. Vynmedis (Vitis vinifera) pavadintas didžio keliautojo ir geografo Pausanijo vardu. Keliautojas Pausanijas savo užrašuose vynmedį minėjo kaip „kuriozišką reiškinį“ dėl jo įspūdingo dydžio. Pausanijo vynmedžiui yra daugiau nei 3000 metų, ilgis viršija 100 metrų ir turi 9 kamienus. Gyvas gamtos stebuklas yra pripažintas ir saugomas gamtos paminklas. Kiekvieną gegužės mėnesį jis žydi, bet vaisių jau nebebrandina.
Pačiuose Patruose įdomu apžiūrėti Mikėnų civilizacijos parką – Vudeni, romėnų miesto likučius, archeologinį muziejų. Miestą labiausiai garsina Patrų karnavalas, kuris sulaukia virš 70 000 dalyvių. Tai trečiasis didžiausias karnavalas pasaulyje, turintis gilias tradicijas. Karnavalo tradicinis gėrimas – „Mavrodaphne" vynas. Paragavę vyno, daugelis aplanko jį išgarsinusią vyninę „Achaia Clauss". Ji įsikūrusi pačiame Patrų mieste ir keletą kartų per dieną rengia ekskursijas ir trumpą degustaciją. 160 metų senumo vyninė-pilis ant kalvos išsiskiria savo senovine architektūra.
Achaia Clauss
Vyninė „Acheon Winery" savo lankytojus veža į Egialijos vynuogynus. Vynų degustacija pradedama šalia vynmedžių, įspūdingų vaizdų apsuptyje. Norintieji dalyvauja vyninės ekskursijoje, kitų vynų etikečių ragavime, bendrauja su trečiąja vyndarių karta tęsiančia šeimos tradicijas. Vyninės vizitinė kortelė – sausas raudonas brandintas „Mavrodaphe" vynas.
Acheon
„Domaine Orfanos" vyninė taip pat tęsia senelių pradėtą darbą. Šis vyndarys gali pasigirti daugausia apdovanojimų pelniusiais vynais regione. Vyninė įskūrusi Patrų mieste, kur palengva apeini vynuogynus ir vyninę, randi šimtametį alyvuogių medį, ragauji vynus ir mėgaujiesi. Išskirtinio ekspertų dėmesio yra susilaukę vyninės baltieji sausi vynai „Malgousia" ir „Muscat".
Tetramythos wines
„Tetramythos wines" vyninė rasite vos pradėjus kilti į Aroanijos kalnus. Vyno mylėtojams išsamiai pasakoja apie vyno gamybą, atveria duris į savo vyno rūsius. Degustuojami ne tik 6 skirtingi vynai, bet ir ypatingi šio regiono sūriai. Verta paminėti retai sutinkamą, net ketverius metus brandintą sausą raudoną „Black of Kalavryta" vyną.
Skollis kalno papėdėje slepiasi maža vyninė „Sant'Or“. Vyndarys labai mylintis ir gerbiantis gamtą. Vynuogynai išsidriekę aplink vyninę, juose vystoma tik ekologinė vynuogininkystė ir vyndarystė. Teritorijos morfologija ypač palanki tokiai veiklai, nes vynuogynai yra Skollio kalno šešėlyje. Smailus ir plikas kalnas, po kuriuo, pasak geologų, slepiasi požeminis ežeras. Tai viena iš nedaugelio Graikijos vyninių, gaminančių oranžinį vyną (orange wine), kuris pritraukia vis daugiau gerbėjų užsienyje.
Rouvalis
"Rouvalis Winery vyninė pastatyta ant uolos, šešiuose skirtinguose lygiuose, kad gamyba vyktų natūraliu srautu. Vyndario vardas Graikijoje asocijuojasi su išskirtiniu „Roditis" vynu pagamintu 90-taisiais, kuris buvo ankstesnis už savo laiką. Nors „Rouvalis Winery" turi lankytinos vyninės statusą, ne taip paprasta į ją papulti.
Kiekvienais metais rugpjūčio 15 d. vyksta didžiulė visų Achajos vyninių šventė „Oinoxenia". Pavadinimas išvertus iš graikų kalbos reikštų „vyno svetingumą". Tai šventė skirta ragauti vynus, linksmintis ir muzikuoti, švęsti derliaus nuėmimo pradžią.