Nuo 2011-ųjų, kai Lietuvoje buvo suteikta pirmoji vyno gamybos licencija, šalyje atsirado dar bent 14 licencijuotų vyndarių. Licencijos gavimas – tai didelis žingsnis, kurį pasiryžta žengti vienetai iš šimtų šalyje vyną savo reikmėms gaminančių vyndarių mėgėjų.
Nepaisant to, kad Lietuvoje veikia net dvi vyndarių asociacijos, viena Vynuogių augintojų asociacija, viena Mažųjų vyndarių asociacija ir aibė bendruomenių ir būrelių, iki Lenkijos mums dar toli. Ten jau susiformavę vyno regionai, leidžiamos knygos, žemėlapiai, apie Lenkijos vyndarystę rašo užsienio spauda.
Nenorime atsilikti ir lėtai, bet užtikrintai judame į priekį. Kol Vynuogių augintojų asociacija su jos prezidentu Ramūnu Pilveliu sudarinėja be galo svarbų Lietuvos vynuogynų žemėlapį, „Vyno žurnalas“ kartu su oficialia Lietuvos turizmo agentūra „Lithuania Travel“ pasiryžo sudaryti Lietuvos vyno turizmo žemėlapį – pirmąjį tokį Lietuvoje ir drauge tęstinį projektą, kuris pildomas, atnaujinamas ir aktualus ne tik vietiniams Lietuvos keliautojams, bet ir turistams iš užsienio.
Žemėlapis – tai ir puiki paskata tobulėti ir plėsti savo paslaugas patiems vyndariams. Jame šiuo metu pažymėjome licencijuotus mažuosius vyndarius ir tikimės, kad tokių ateityje bus daugiau. Taip pat žemėlapyje galima lengvai pamatyti, kas kokį vyną gamina, kas šalia vyninės užsiima kaimo turizmu (kavinės, apgyvendinimas), kas gamina ne tik vyną, bet ir distiliatus ir pan.
Ką aplankyti Lietuvoje? „Vyno žurnalas“ rekomenduoja:
„Šušvės midus“ – viso savaitgalio patirtis: kaimo turizmas ir degustacijos
Plinkaigalio g. 18, Plinkaigalio k., Kėdainių r.
„Šušvės midus“ – tai pomėgis, tapęs šeimos verslu. Erikas Augustinavičius – trečiosios kartos bitininkas, kuriam bitininkystės ir midudarystės amato paslaptis perdavė senelis ir mama. 2015 m. jis atvėrė midinės duris kaip vienintelis tradicinio midaus gamintojas šalyje.
„Šušvės midus“ palaipsniui užkariavo tiek mėgėjų, tiek žinovų širdis – kasmet pelno medalius Lietuvos bei Europos čempionatuose, yra patiekiamas prie prabangių patiekalų įvairiuose šalies restoranuose.
Turistams ir kolektyvams skirtoje degustacijoje „Midaus upės tekėjo“ dalyviai supažindinami su midaus gamybos paslaptimis, istorija, vaišinami įvairių rūšių midumi. Organizuojamos ir žvakių gaminimo edukacijos visai šeimai.
Planuojantys ilgesnę viešnagę kviečiami apsistoti nuostabiame gamtos kampelyje, ant upės kranto esančioje kaimo turizmo sodyboje „Šušvė“. Čia galėsite ne tik atsipalaiduoti pirtyse, bet ir leistis į nuotykių kupiną baidarių žygyje Šušvės upe.
Vietoje bei midaus gamintojo elektroninėje parduotuvėje galima įsigyti įvairių vietinių lietuviškų rankų darbo dovanų ir lauktuvių iš bičių produktų.
Midudario E. Augustinavičius siekia gaminti midų pagal senąsias tradicijas, iš vietinių natūralių produktų ir savo bityno medaus. Nuolat tobulėjant, kruopščiai ir su meile dirbant gimsta puikiausias gėrimas – midus!
Degustacijos, dovanų užsakymai ir kaimo turizmas:
____________________________________
„Roksala“: medaliais apdovanoto vynuogių vyno degustacijos ir kaimo turizmas
Taručių k. 8, Rokiškio r.
„Roksala“ – tai šeimos vyninė, įsikūrusi Šiaurės Lietuvoje, Rokiškio rajone. Pagonybės laikais čia buvo sėlių apgyvendintas kraštas, o šiandien ją garsina vyndarių Raimundo ir Luko Nagelių kuriami vynuogių vynai, laimintys medalius vyno čempionatuose.
Vyndariai vyną gamina iš pačių užaugintų vynuogių, tarp kurių ir lietuviškos vynuogių veislės, išvestos A. Gailiūno Juodupėje Rokiškio krašte. Pagrindinis vyninės „Roksala“ tikslas ir siekis – atskleisti vietovės savitumą, išlaikyti vaisių ir uogų aromatą ir skonį, kad net ir aklojoje degustacijoje būtų galima atpažinti, iš ko vynas pagamintas.
Papildoma žaliava vaisių ir uogų vyno gamybai superkama iš netoli nuo vyninės įsikūrusių ūkių. Vynuoges jau dvidešimt metų vyndariai augina šiauriausiame Lietuvos vynuogyne.
Svečius „Roksala“ kviečia ne tik į degustacijas, bet ir į ekskursijas po vynuogyną, vyninę, vyno rūsį bei Roksalos girią. Čia galima pernakvoti šalia Roksalos miško ir Taručių ežero įkurtame šeimos prižiūrimame viešbutyje, kur nakvynę rastų iki 30 žmonių, tad tai gali tapti puikia vieta ir asmeninėms ar įmonės šventėms.
Degustacijos, dovanų užsakymai ir kaimo turizmas:
www.roksala.lt
info@roksala.lt
+370 626 61510
____________________________________
Šeimos vyninė „Vyno kerai“: degustacijos ir edukacijos Kaune
Vyčio g. 1, Kaunas ir Zyplių dvaras, Šakių r. Lukšių sen.
„Vyno kerai“ – tai pirmoji šeimos vyninė Kauno mieste. Pagrindinis vyndarys Artūras Ramaškevičius šį amatą perėmė iš savo prosenelių. Ilgą laiką tai buvo jo hobis, kuriuo didžiavosi ir rezultatais dalinosi su draugais.
2010 m. prie tuo metu restauruojamo Zyplių dvaro (Šakių r. Lukšių sen.) Ramaškevičių šeima pasodino vynuogyną, kurį padedant Lukšių bendruomenei puoselėja iki šiol.
2021 m. Ramaškevičiai atidarė savo vyninę. Pati vyninė yra Kaune, Aleksote, Vyčio g. 1. Tai mažutė vyninė, kurioje priimamos tik labai mažos lankytojų grupės (apie 10 žmonių).
Zyplių dvare (Lukšių sen. Šakių r.), kurio teritorijoje yra ir Ramaškevičių puoselėjamas vynuogynas, vyndarių šeima kviečia ir dideles grupes į vyno degustacijas, kurių metu pasakoja apie savo gaminamą vyną. Taip pat galima aplankyti vynuogyną.
Zyplių dvaras yra turistų lankomas kultūros objektas, kuriame veikia Lukšių kultūros centras, Zanavykų muziejus bei „Kuchmistrų“ restoranas, kuriame galima ir savarankiškai paragauti vyno, pagaminto iš greta augančių vynmedžių.
Artūro Ramaškevičiaus vynai ne kartą apdovanoti sidabro bei bronzos medaliais Lietuvos vyno čempionatuose.
Degustacijos, dovanų užsakymai ir kaimo turizmas:
www.vynokerai.lt
info@vynokerai.lt
+370 656 18796
____________________________________
„Gintaro Sino“ gėrimai: degustacijos, edukacijos ir turai
Juodalaukių k. 12, Zarasų r.
Tik Lietuvoje augančias sodo ir miško uogas vyno gamybai, o vaisius ir grūdus stipriesiems gėrimams naudojantis Gintaras Sinkus šeimos vyninę įkūrė lygiai prieš 10 metų – 2013-aisiais. Nuo to laiko jo gėrimai pelnė ne vieną aukso bei sidabro medalį tarptautiniuose konkursuose.
Zarasuose apsilankiusiems gurmanams ir gėrimų mėgėjams vyninė siūlo dalyvauti net dešimties pasirinktų gėrimų degustacijoje. Įdomu, kad tarp jų – ne tik vynai, bet ir stiprieji gėrimai. Nuo 2019 m. „Gintaras Sinas“ gamina ir viskį, brendį, džiną, balzamą, degtinę bei kitus distiliatus.
Degustacijos vyksta Zarasuose įsikūrusiame restorane „Brut Wine“, o norinčius pasilikti ilgesnei viešnagei apgyvendins „Brut Wine Hotel“. Todėl kelionė į Zarasus ir plati įvairių gėrimų degustacija gali tapti puikia pramoga tiek individualioms kelionėms, tiek didesnėms draugų ar kolektyvų grupėms. Vietiniai Gintaro Sinkaus gaminami produktai neretai tampa ir populiariomis šventinėmis dovanomis.
„Gintaro Sino“ vyninės tikslas – iš savame krašte augančių žaliavų gaminti gėrimus, kurie išskirtine kokybe garsėtų ir už Lietuvos ribų.
Degustacijos, dovanų užsakymai, turai:
+370 614 45235
____________________________________
„Geri metai“ – unikalus šermukšnių vyno ūkis prie Vilniaus
Kun. Antonijaus Dzekano g. 1, Ponasų k., Sužionių sen., Vilniaus r.
„Geri metai“ – tai šeimos vyninė, gaminanti šermukšnių vyną tik iš savo ūkyje išaugintų šermukšnių uogų. „Gerų metų“ vyndarys Giedrius Kaukas kokybę kontroliuoja nuo uogų prisirpimo iki vyno subrandinimo, natūraliai ir rankiniu būdu.
Savo ūkyje šeima augina 15 skirtingų šermukšnių veislių, todėl „Geri metai“ gali didžiuotis pačiomis įvairiausiomis spalvomis ir aromatais taurėse, be jokių kitų pridėtinių uogų, tik iš šermukšnių sukuriamas ir baltasis, ir rožinis, gintarinis bei raudonasis vynas. Jie skiriasi ir savo skoniu bei aromatais.
„Gerų metų“ šermukšnių vynas Lietuvos vyno čempionate pripažintas geriausiu šermukšnių vynu bei įvertintas medaliais.
Vyninėje apsilankę svečiai gali pasivaikščioti po didelį šermukšnių sodą, paragauti šermukšnių uogų, aplankyti vyninę, padegustuoti skirtingo šermukšnių vyno, pabendrauti su vyndariais bei pasivaišinti šeimininkų vaišėmis.
„Gerų metų“ vyninės siekis – kurti vyną kantriai, išlaukiant, neskubant, dirbtinai nepagražinant. Kaip ir gyvenimą.
Degustacijos, dovanų užsakymai, turai:
+370 698 27592
____________________________________
Ilzenbergo dvaro vyninėje – visa apjungianti pažintinė kelionė
Ilzenbergo k. 4, Juodupės sen., Rokiškio r.
Ilzenbergo dvaras – tai daugiau nei 500 metų istoriją skaičiuojantis dvaras, įsikūręs unikalioje vietoje tarp dviejų ežerų, Lietuvos ir Latvijos pasienyje, Rokiškio rajone.
Šiandien visiškai atkurtame dvare tęsiamos natūralios žemdirbystės tradicijos, puoselėjamas didžiausias vynuogynas Lietuvoje, organizuojamos ekskursijos ir renginiai su tik tam vakarui restorano šefo sudarytu degustaciniu meniu, rengiamos vyno ir dvariškų užkandžių degustacijos.
Sezono metu, nuo gegužės iki spalio, reguliariai rengiamos iš anksto skelbiamos degustacijos, veikia restoranas. Ne sezono metu rengiamos užsakomosios degustacijos iki 40 asmenų grupėms – būtina rezervacija. Vietoje apsigyventi gali iki 65 asmenų grupės.
Ilzenbergo dvaro vynas pagamintas dvaro vyno meistro Andrius Diliauto. Jis – profesionalus vyndarys. Andriaus pagaminti vynai įvairiose kategorijose nuolat pelno aukso, sidabro ir bronzos medalius Lietuvos vyno čempionatuose. Dvaro vynas bręsta įspūdinguose autentiškuose Ilzenbergo dvaro rūmų rūsiuose.
„Kartu su Andriumi siekiame būti įdomiausiais ir profesionaliausiais mažaisiais vyndariais ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Viską atsakingai planuojame, sekame, naudojame tik kokybiškiausią įrangą, pradedant nuo preso baigiant galutiniu produktu.“
Be edukacijų ir renginių, Ilzenbergo dvaras siūlo ir gardžias dovanas, pagamintas su meilė ir rūpesčiu Ilzenbergo dvare ir skirtas ypatingoms progoms – Kalėdoms, gimtadieniams, lauktuvėms, taip pat įmonių darbuotojams ir partneriams.
Degustacijos, dovanų užsakymai, turai:
+370 696 44044
____________________________________
„Miella“ vyninė: vynuogynas, degustacijos ir edukacijos Alytaus rajone
Kauno g. 48, Alytaus k., Alytaus r.
2022 m. Pietų Lietuvoje įkurta pirmoji natūralios fermentacijos vaisių ir uogų gamybos vyninė. Dvi šeimos įgyvendino svajonę pradėti vyndarystės verslą, prie kurio rankų darbu prisideda abiejų šeimų – Jakinevičių ir Adamonių – nariai. Aplink vyninę pasodintas 5 tūkst. vynmedžių vynuogynas, sukuriantis autentišką aplinką gamtos ir vyno mėgėjams.
Šeimos vyną gamina iš vynuogių, vyšnių, obuolių, serbentų, svarainių, bruknių, šaltalankių ir kitų uogų. Degustacijų metu ragaujami net ir pomidorų vynai.
Lietuviško vyno čempionatuose „Miella“ vyninė yra laimėjusi ne vieną medalį, net trys vynai buvo pripažinti geriausiais savo kategorijoje. 2023 m. šeši „Miella“ vyninės vynai gavo tautinio paveldo sertifikatą, nes gaminami griežtai laikantis tradicinio šeimos recepto.
Vynas gaminamas tik iš griežtai atrinktų kokybiškų vaisių ir uogų, auginamų Lietuvoje. Dauguma uogų auginamos Dzūkijos augintojų, netoli Nemuno upės, kurios švelnus mikroklimatas vaisiams ir uogoms suteikia išskirtinių skoninių savybių. Degustacijos vyninėje rangiamos iki 20 asmenų grupėms, tačiau vyndariai vyksta ir į užsakovų pasirinktas vietas.
Degustacijos, dovanų užsakymai, turai:
+370 683 28102
____________________________________
„Memel wine“ – Klaipėdos krašto pasididžiavimas
Pjaulių g. 16, Priekulė, Klaipėdos r.
„Memel wine“ yra nedidelė, butiko stiliaus vyninė. „Mūsų vienintelis tikslas – daryti aukščiausios kokybės vyną iš vietinių žaliavų, taip skleidžiant lietuviško vyno kultūrą ir išsaugant mūsų šeimos tautinį paveldą.“
Vyninė yra įsikūrusi tarp Priekulės ir Drevernos, Klaipėdos rajone. Kiek akys užmato driekiasi pievos, vandens kanalų sudalintos į taisyklingos formos plotelius, miškai ir anapus marių, UNESCO paveldu pripažintoje Kuršių nerijoje, dunksančios nepaprasto grožio smėlio kopos.
Tai vienas mažiausiai žmogaus paliestų gamtos kampelių, glamonėjamas tik marių vėjo, o šiam vakare nurimus, mus pasitinka visiška ramybė. Tai ideali vieta kurti vyną.
„Memel wine“ vyninėje vynas gaminamas pagal seną receptą, paveldėtą iš senelių. Sakoma, kad šis receptas buvo perduodamas iš kartos į kartą ir jo kilmė siekia net kryžiuočių laikus.
Iš anksto užsiregistravus, vyninė degustacijoms priima iki 50 žmonių grupes. Ekskursijos metu lankytojai supažindinami su vyninės istorija, prie vietinių uogų ir vaisių vynų derinami naminiai sūriai. Visa tai vyksta įspūdingame raudonų plytų pastate, kurio fotogeniškumas ir didybė puikiai tinka ir asmeninėms šventėms: vestuvėms, kolektyvų edukacijai, šeimos susibūrimams.
Degustacijos, dovanų užsakymai, turai:
+370 684 56151
____________________________________
„Saulės midus“ Šiauliuose kviečia turistus, gurmanus ir kolektyvus
Švedės g. 53, Ginkūnai, Šiaulių raj.
Vyno ir gurmaniškų patirčių mėgėjus Šiaulių miestas pastaruoju metu domina ir dėl to, kad ten įsikūręs „Saulės midaus“ bravoras. Roma Mačienė mamos padovanotus bičių avilius pavertė šeimos verslu ir tapo pirmąja moterimi Lietuvoje, gavusia midaus gaminimo licenciją.
Šeimos bravorui tenka griauti visuomenėje nusistovėjusius mitus apie midų (daugelis vis dar galvoja, kad tai stiprusis gėrimas), bitininkai susiduria ir su įstatymų varžomos informacijos sklaidos problema. Tačiau į svečius užsukę turistai išvažiuoja neabejodami: midus – tai nepaprastai senas gėrimas (galbūt net seniausias istorijoje!), kurį pažindami puoselėjame tautinį paveldą, ir drauge mokomės istorijos bei gastronomijos.
„Lankytojus pakviečiame į savo degustacijų erdvę, kurioje degustuojame 6 skirtingas midaus rūšis, gaminame vaškines žvakes. Ši degustacija būna gana išskirtinė, mat degustuojame tuos midus, kurių dar negalima įsigyti niekur kitur. Lyginame tradicinį midų su pagamintais pagal mūsų pačių kurtus receptus. Ne vienas jų yra apdovanotas medaliais, gaminamas tik iš mūsų medaus ir gardinamas vietiniais, Lietuvoje randamais ingredientais, dažniausiai uogomis, žiedais.
Degustaciją vedu aš pati, todėl žmonės visada labai džiaugiasi apie gamybą ir kūrybą išgirdę tiesiai iš gamintojo. Degustacija trunka iki 2 valandų: susipažįstame ne tik su skirtingais skoniais ir receptais, bet ir su midaus istorija, bitininkyste ir „Saulės midumi“ kaip lietuvišku šeimos verslu.“
Degustacijos, dovanų užsakymai, turai:
Nuotraukos iš asmeninių vyndarių archyvų bei portalo "Verslo žinios"