Enologas Tasos Drosiadis pasakoja apie tai, kur geriausiai auga ‚Mavrodapne‘ vynuogės, kaip iš jos uogų daromas raudonasis saldus graikiškas vynas su saugoma kilmės nuoroda.
‚Mavrodaphne‘ vynuogių veislė auginama Šiauriniame ir Vakariniame Peloponese bei šalia esančioje Kefalonijos saloje. Tačiau saugoma kilmės nuoroda suteikiama saldžiam raudonajam vynui tik iš Patrų apylinkių, esančių Achaia regione, šiaurės vakarų Peloponese. Vynuogė mėgsta smėlingus ir molingus dirvožemius. Raudonžemis, sulaikantis saulės šilumą, labiau tinkamas vynuogei nei šviesūs dirvožemiai. Dėl šios priežasties, Achaia su raudona dirva yra tinkamiausia vynuogei. Achaia vynuogynų vidutinis amžius yra apie 20 metų. Yra ir senesnių, taigi, turinčių labai aukštos kokybės potencialą vynuogynų. Geriausios kokybės ir brangiausiai kainuojančias vynuoges užauginamos kalnuotuose, menko derlingumo Aigialeia vynuogynuose.
„Koukos Winery“ vynguogynai
‚Mavrodaphne‘ - viena geriausių ir maloniausio skonio Graikijos veislių. Jis pasižymi savitu aromatu, kuriame dera raudoni vaisiai, gėlės bei prieskoniai, stipriau jaučiamas lauras. Beje, „daphne“ – graikiškas lauro pavadinimas. ‚Mavrodaphne‘ turi didžiausią antocianų, natūralių raudonųjų vynuogių pigmentų, kiekį iš visų vietinių ir tarptautinių Graikijoje auginamų raudonųjų veislių. ‚Mavrodaphne‘ yra universali vynuogių veislė. Tai reiškia, kad iš jos galima gaminti nuo šviesių rožinių iki ilgai brandintų raudonųjų vynų. Tradicinis vynas – tai saldusis pastiprintas raudonasis. Gamybos metu naudojama šalta maceracija, sveikų uogų fermentacija, fermentacija molio ir cemento amforose, medinėse statinėse. Vynas brandinimas molio, cemento ar medienos talpose - atskirtai arba maišant technikas. Kiekvienas vyndarys naudoja savus technologinius įrankius, turėdamas tikslą išgauti tik jam žinomą ir siekiamą rezultatą.
Pastaraisiais metais stebimas itin reikšmingas „Mavrodaphne“ pripažinimas tiek Graikijoje, tiek užsienyje. Tiesa, daugiausia kalbama apie sausą vyno versiją. Keliamas klausimas dėl saugomos kilmės nuorodos suteikimo „Mavrodaphne dry“ versijai. Plačiai diskutuojama galimybė priklauso nuo politinės valios, bet pirmiausia turi būti pasiektas susitarimas tarp gamintojų. Pats Tasos Drosiadis mano, kad kilmės nuorodos suteikimas būtų labai naudingas:
- Nuo pat pirmos dienos kai 1995 metais susidūriau su šia veisle, aš ją įsimylėjau. Man - tai ideali raudonoji veislė. Apsiriboti tik saldžiąja versija būtų buvę tiesiog juokinga. Pradėjau eksperimentuoti su sausos „Mavrodaphne“ gamyba. Tai logiškiausia, ką galėjau daryti turėdamas tokią nuostabią vynuogę rankose. Eksperimentai įvairiose vyninėse, kurioms vadovavau, galiausiai papildė vyninių asortimentą nuostabiais raudonais sausais vynais.
Tasos Drosiadis- enologas, vyno žinovas, vynininkystės konsultantas. Baigė Atėnų TEI Vynininkystės katedrą, magistro studijas Dižono universitete Burgundijoje. Daugiakartinis Pasaulinių vynininkystės kongresų delegatas, Salonikų tarptautinio vyno konkurso teisėjas ir komiteto pirmininkas. Konsultuoja ir dirba skirtingose vyninėse Peloponese.
„Rira vineyards“ vynuogynai
Palyginimui: trys skirtingi „Mavrodaphne“ raudonojo vyno stiliai:
AMPHORA DAPHNE NOIR
Gamintojas: „Koukos Winery“.
Sausas raudonasis vynas.
100% Mavrodaphne.
Alkoholio kiekis: 12,9 %.
Sodriai violetinė spalva su tamsiai raudonais akcentais.
Elegantiški bijūnų ir žibuoklių žiedų aromatai, bei tipiški balzaminiai laurų, eukalipto ir mėtų aromatai.
Švelnus ir subtilus skonis burnoje pilna apimtimi ir aksominiais taninais.
Šio vyno gamyboje naudojamos modernios technologijos: vynuogių priešfermentinis mirkymas fermentacija nerūdijančio plieno statinėse bei brandinimas derinant medienos statines ir molio amforas.
„Achaia Clauss“ vyno gamybos procesas
MAVRODAPHNE OF PATRAS „601“
Gamintojas: „Achaia Clauss“.
Saldus raudonasis vynas.
100% Mavrodaphne.
Alkoholio kiekis: 15%.
Brandinimas: mažiausiai 12 mėnesių ažuolinėse statinėse.
Vyno gamybos būdas: Pagal tradicinį pastiprinto saldaus vyno gamybos būdą: fermentacija iki 4% alkoholio koncentracijos ir fermentacijos stabdymas pridedant etilo alkoholio.
Saugoma kilmės vietos nuoroda „Mavrodaphne of Patras“.
Tamaus gintaro spalva su rudais atspalviais. Intensyvūs saldžių, karamelizuotų vaisių aromatai su išryškėjančiomis džiovintomis figomis. Diskretiškas rūgštingumas, ilgai išliekantis aromatingas poskonis.
Saulėje džiovinamos vynuogės
MESTÒS 2017
Gamintojas: „Rira vineyards“.
Saldus džiovintų vynuogių raudonasis vynas.
100% Mavrodaphne.
Alkoholio kiekis -16.5%, likutinis cukrus 144g/l.
Brandinimas: mažiausiai 42 mėnesiai prancūziško ąžuolo statinėse.
Vyno gamybos būdas: Rankinis pernokusių vynuogių rinkimas į mažas dėžės. Vynuogės paliekamos džiūti saulėje 5 dienas. Fermentacija natūraliai sustoja dėl didelio liekamojo cukraus kiekio ir didelio alkoholio kiekio susidarymo. Vynas 42 mėnesius laikomas prancūziško ąžuolo statinėse neatidarytas iki išpilstymo be tolesnio apdorojimo, kad nebūtų pažeista per laiką įgyta pusiausvyra.
Saugoma geografinė nuoroda „Peloponesas“.
Sodraus skonio, su kavos, karamelės, prieskonių ir tabako aromatais. Labai ilgas karčiai saldus ir šiltas poskonis.