Lapkričio 25 dieną Rygoje, Latvijoje įvyko prestižiniai „Baltic Wine & Drinks Awards”, kuriuose išskiriami geriausi vyno ir gėrimų meniu ir asortimentai Baltijos šalyse. Lietuva namo parsivežė du aukščiausius apdovanojimus – trimis žvaigždutėmis įvertinti seniausios specializuotos vyno parduotuvės Lietuvoje „Vyno klubas“ ir Senatorių pasaže įsikūrusio restorano „Nineteen18” gėrimų asortimentai. Keletas Vilniaus ir Kauno restoranų, barų ir parduotuvių gavo vieną arba dvi žvaigždutes.
Pirmą kartą įvertintos ir parduotuvės
Istoriškai „Baltic Wine & Drinks Awards” kasmet vertindavo tik restoranų ir barų gėrimų sąrašus, tačiau šiais metais pirmą kartą konkurse buvo pakviestos dalyvauti ir specializuotos gėrimų parduotuvės. Šiemet 20-metų veiklos atšventusio „Vyno klubo“ asortimentas buvo pripažintas vienu geriausių ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Arūno ir Rasos Starkų vadovaujamos ekspertų komandos darbas atsipirko su kaupu: Vilniuje bei Klaipėdoje įsikūrusios parduotuvės gavo prestižinį trijų žvaigždučių įvertinimą. Be „Vyno klubo“ Baltijos šalyse aukščiausią balą gavo dar viena parduotuvė – tai pasaulio someljė čempiono latvio Raimonds Tomsons suburtas „Barents Wine Collector” asortimentas Rygoje. Apdovanojimų metu buvo pažymėta, kad „Vyno klubo“ kolekcija yra didžiausia ir universaliausia Baltijos šalyse.
Rasa ir Arūnas Starkus su pasaulio someljė čempionu Raimonds Tomsons
„Vyno klubo“ įkūrėjai Rasa ir Arūnas Starkai komentavo, jog šis apdovanojimas be galo malonus, tačiau nėra netikėtas. „Jau 20 metų kuriame ypatingą asortimentą, bendraujame tiesiogiai su viso pasaulio vyndariais ir didžiausiais bei reikliausiais vyno entuziastais Lietuvoje, tad nenuostabu, jog įdirbis matosi ir gali varžytis su geriausiomis parduotuvėmis tarptautiniu mastu. Mūsų paraiškoje buvo 1800 skirtingų vynų ir kiekvienas jų lentynoje stovi dėl svarių priežasčių. Jų vertinantiems profesionalams aiškinti nereikėjo, sąrašas kalba už save.”
Apdovanojimų organizatoriai pristatydami „Vyno klubą“ rašė: „Arūną Starkų pagrįstai vadiname vyno kultūros Lietuvoje krikštatėviu. Jo ir Rasos Starkaus 2003-iaisiais įkurta parduotuvė ne tik į šalį atvežė ne vieną garsiausią vyno pasaulio vardą, bet ir formavo visos šalies gurmanišką kultūrą – jie organizuoja didžiausią Baltijos šalyse vyno parodą „Vyno dienos“, įkūrė Lietuvos someljė mokyklą, leidžia „Vyno žurnalą“ ir net organizuoja vyno ir desertų derinių čempionatą „Wine+Dessert”. Visos šios iniciatyvos – be galo svarbios visai šalies gurmanų bendruomenei.
„Vyno klubo“ dėka tokios garsios vyninės kaip „Louis Roederer“, „Pol Roger“, „Ridge“, „Tyrrell’s“, „Knoll“, „Gaja“, „Kracher“, „Olivier Leflaive“ ir šimtai kitų Vilniuje jaučiasi kaip namuose. Kitaip tariant, visų Lietuvoje esančių vyno mėgėjų keliai kažkada atveda į „Vyno klubą““.
Dar dvi Lietuvoje įsikūrusios vyno parduotuvės „Gaston“ (Kaunas) ir „The Hedonist“ (Vilnius) buvo įvertintos viena žvaigždute.
Apdovanoti geriausi restoranai
Tradiciškai čempionato metu buvo apdovanoti ir geriausi Baltijos šalių restoranai bei vyno barai. Lietuvoje aukščiausią balą – tris žvaigždutes už savo vyno meniu gavo tik Senatorių pasaže įsikūręs „Nineteen18”.
Pristatydami šį restoraną organizatoriai rašė: „Kalbėdami apie šį restoraną negalime nepagirti nuostabios jo vietos – istorinio Senatorių pasažo, kuris buvo renovuotas su viena idėja – tapti aukščiausios kokybės maisto, restoranų, barų vieta.
Restorano šefas Andrius Kubilius siekia maiste atspindėti vietinius ingredientus ir sukurti sezonišką, tvarų ir gamtai artimą meniu. Restorano vyno meniu, kurį sudarė someljė Simonas Laukaitis, seka panašią filosofiją. Pasirinkimas kupinas atvirumo, jaunatvės, vynų su stipria terroir išraiška ir visa tai puikiai dera prie šefo kuriamų patiekalų.
Restorano vyno meniu, kitaip nei kitų prabangių restoranų, nėra pripildytas itin brangių Grand Cru vynų. Tiesa pasakius, apart šampano namų „Krug“, nerasite nieko, ko kaina viršys 200 eur.”
Simonas Laukaitis - Nineteen18
„Norėjome, kad vyno korta būtų žaisminga ir šiek tiek provokuojanti. Nuo pat pradžių nesirinkome saugių ir matytų vynų, prioritetą visada teikėme mažiems gamintojams, mažiau populiariems regionams ir nebūtinai ragautoms vynuogių veislėms. Tikiu, kad mažos intervencijos vynai nėra privalumas, o jau būtinybė. Džiaugiuosi, kad trumpas ir modernus sąrašas atkreipė ir jį vertinusių ekspertų dėmesį,” – po apdovanojimų komentavo S. Laukaitis.
Dviejų žvaigždučių įvertinimą gavo „Pacai“, „Somm Wine Bar and Shop“ ir Kaune įsikuręs „Monte Pacis“, vienos: „Ertlio namas“, „Dine“ ir „Gaspar‘s“.
Kokia šių įvertinimų prasmė?
Daugkartinis Lietuvos ir Baltijos šalių someljė čempionas, vadovaujantis restoranui „Somm“ Narimantas Miežyspatikino, kad „nuolatinis dalyvavimas tokiuose rinkimuose padeda tobulėti, nuolat ieškoti išskirtinio vyno bei pasitikrinti jėgas rinkoje. O kažką pasiekus - neužmigti ant laurų.“
Paklaustas, ar tokie rinkimai svarbūs restoranų lankytojams N. Miežys patikino, kad gastronominiu gyvenimu besidomintys svečiai tai visuomet pastebi, o tarptautiniai apdovanojimai (kaip, kad neseniai vykę„Star Wine List“, kur restoranas „Somm“ gavo net kelis apdovanojimus) dar padeda pritraukti ir tarptautinių svečių.
Indra Ramanauskienė (Monte Pacis) ir Raimods Tomsons
Tuo tarpu vienintelio įvertinimą gavusio Kauno restorano „Monte Pacis“ vadovė Indra Ramanauskienė mano, jog restoranų svečiai tokių sąrašų neseka, „tačiau gausūs sveikinimai išduoda, kad ne tik mums, bet ir mūsų svečiams tokie apdovanojimai svarbūs,“ – sakė ji.
I. Ramanauskienė pridūrė, jog svariausia, kad dalyvavimas ir įvertinimas tokiuose konkursuose motyvuoja tiek ją, tiek komandą.Tai taip pat veikia kaip puikus „deadline“ (liet. terminas), norint patobulinti, atsinaujinti vyno sąrašus, o keliaujant galima tokiais sąrašais pasinaudoti išsirenkant vietas, pasisemti įkvėpimo iš geriausiai įvertintų vyno sąrašų formuojant savo.
Visas apdovanojimus gavusių sąrašas: https://balticwinelists.com/en/baltic-wine-drinks-awards/best-baltic-wine-drink-lists-23