Paskutinę LR Seimo kadencijos dieną 76 parlamentarai balsavo už tai, kad Lietuvoje būtų minima Nacionalinė vyno kultūros diena. Niekas nebuvo prieš, susilaikė vienas. Dabar jau buvęs LR Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas komentavo: „Tai mūsų paskutinis linkėjimas naujam LR Seimui ir priminimas, kad valstybėje gyvena skirtingos bendruomenės, kurias reikia gerbti, mylėti, o kartais tiesiog netrukdyti.“
Sumanymas kilo parodoje „Vyno dienos“
Lietuvos vyno mėgėjų, vyndarių, someljė, vyno ekspertų bendruomenė džiaugiasi ir sveikina buvusio LR Seimo vicepirmininko Vytauto Mitalo iniciatyvą į atmintinų dienų sąrašą įtraukti Nacionalinę vyno kultūros dieną, nors iki paskutinės minutės negalėjo patikėti, kad Seimas pritars šiai iniciatyvai.
Vytautas Mitalas. V. Skaraičio nuotr.
Nacionalinės vyno kultūros dienos rinkimas prasidėjo tarptautinės vyno ir gėrimų parodos „Vyno dienos“ metu. Šių metų parodos šūkis „Balsuok už vyną“ buvo įgyvendintas kviečiant dalyvius išrinkti Nacionalinės vyno kultūros dienos datą. Dauguma balsavo už tai, kad Lietuvos vyno kultūrai svarbiausias pastarųjų metų įvykis buvo 2021 m. gruodžio 7 d. įvykęs Lietuvos pripažinimas Europos Sąjungos vynuogininkystės šalimi.
Parodos organizatariai Rasa ir Arūnas Starkai džiaugėsi, kad parodoje gimusi iniciatyva per tokį trumpą laiką pateko į oficialius kalendorius, ir tikisi, kad ją švęs visi vyndariai, mėgėjai, ekspertai, someljė, importuotojai. „Seimas vis dėlto turi klausytis žmonių ir atliepti jų poreikius. Vyno ekspertų, someljė ir vyndarių bendruomenė dažnai pasijusdavo kaip persona non grata valstybėje, kurioje galiojantys alkoholio įstatymai išsilavinusius ir kultūringus šių profesijų atstovus prilygindavo tiems, kurie veikia šešėlyje. Ši diena paskatins daugiau kalbėti apie tai, kuo skiriasi paprastas ir perteklinis alkoholio vartojimas nuo vyndarystės kaip amato ir vyno kultūros. „Kultūra“ yra esminis žodis, kurio dažnai nesupranta šią iniciaryvą kritikuojantys ir į kraštutinumus nueinantys komentatoriai,“ – kalbėjo visuomenės švietimu vyno srityje jau dvidešimtmetį užsiimantys Rasa ir Arūnas Starkai.
Vyno dienų organizatoriai: Rasa Starkus, Ernesta Palubinskienė ir Arūnas Starkus. V. Skaraičio nuotr.
Vynuogininkai – gerbiami ūkininkai, o vynuogininkystė – oficiali žemės ūkio sritis
Lietuvos vynuogininkų asociacijos prezidentas Ramūnas Pilvelis kartu su Žemės ūkio ministerija pusantrų metų dirbo, kad Lietuva būtų pripažinta vynuogininkystės šalimi ir galėtų gauti Europos Sąjungos paramą vynuogininkystei vystyti.
Jam žinia, kad Nacionalinė vyno kultūros diena bus minima būtent gruodžio 7-ąją, buvo be galo maloni ir netikėta.
Ramūnas Pilvelis. A. Dovydaitytės nuotr.
„Žemės ūkio ministerijos ir Europos Sąjungos parama skiriama nedidelei, bet augančiai Lietuvos vynuogininkų bendruomenei. Tačiau labiausiai ūkininkams reikia tikėjimo, kad vynuogės gali būti sėkmingai auginamos Lietuvoje (tai jau įrodo dešimtys sėkmingų vynuogininkų), ir pačių žmonių, valstybės tikėjimo, kad ši žemės ūkio sritis gali būti perspektyvi, padėti vystyti ne tik žemės ūkį, bet ir turizmą. Šios dienos paskelbimas būtent ir suteikė mums taip reikalingo tikėjimo ir pasitikėjimo. Dieną tikrai paminėsime ir jai artėjant skatinsime dar daugiau kalbėti apie vynuogininkams ir vyndariams svarbius klausimus, licencijas bei vyno kultūrą (KULTŪRĄ didžiosiomis raidėmis),“ – komentavo R. Pilvelis.
Neoficialus balsavimas Vyno dienose. A. Dovydaitytės nuotr.
Aukšta vyno kultūra didina visos Lietuvos patrauklumą
Lietuvos someljė asociacijos prezidentas Arminas Darasevičius pastebi, kad vyno kultūra verta nacionalinės dienos statuso, nes ji susijusi su gastronomija, restoranais, taigi su visu svetingumo sektoriumi, kuris Lietuvoje yra privatus ir jame dirbantys žmonės nuoširdžiai stengiasi, kad Lietuva būtų patraukli tiek čia gyvenantiems, tiek užsienio svečiams. „Šaunu, kad iš LR Seimo pagaliau sulaukėme ne draudimų ir kritikos, o konstruktyvaus indėlio į šalies sėkmę. Tikimės, kad ir naujasis Seimas girdės šalies verslo ir gyventojų balsą.“
Arminas Darasevičius. R. Daskevičiaus nuotr.