Belgijoje kovo 11-15 d. vyko Tarptautinės someljė asociacijos organizuojamas Pasaulio someljė čempionatas (Best Sommelier of the World 2019), kuriame 66 dalyviai iš 63 šalių varžėsi dėl aukščiausio profesinio titulo. Kas tris metus vykstančiose varžybose Lietuvai atstovaujantis daugkartinis šalies ir Baltijos šalių čempionas Martynas Pravilonis, dirbantis „Grand Hotel Kempinski Vilnius“ viešbutyje, užėmė įspūdingai aukštą 4-ą vietą.
2019-03-15
Čempiono titulą laimėjo 27 metų vokietis Marc Almert, vicečempionė - danė Nina Hojgaard Jensen, trečią vietą iškovojo latvis Raimonds Tomsons. Po ketvirtojo Martyno Pravilonio toliau rikiavosi švedas Fredrik Lindfors ir lenkas Piotr Pietras.
Finalo užduotys:
- trys bare sėdintys svečiai (vienas jų - 2013 m. čempionas Paolo Baso) užsisako alaus ir soterno. Alų reikia įpilti iš krano. Aptarnaujant svečius išaiškėja, kad restorane yra tik sausio soterno. Saldus vynas tik "Klein Constantia". Šis vynas tinka. Tačiau kažkas užsimano vyno su ledu. Užduočiai skiriamos 4 minutės. Geriausiai ją įvykdo Nina Hojgaard Jensen. Raimonds Tomsons nespėja įpilti alaus.
- Jancis Robinson prašo per 3 minutes žodžiu pateikti pilną nežinomo raudonojo vyno, esančio taurėje aprašymą. Kiti rungties teisėjai: Andreas Larson ir Olivier Poussier.
- Dekantuokite butelį Vega Sicilia Unico ir pateikite aštuoniems svečiams. 6 minutės. Aptanavimo metu svečiai klausinėja apie serviruojamo vyno ypatumus, derliaus metus. Prie stalo sėdi pasaulio čempionai Jon Arvid Rosengren, Serge, Dubs, Shinya Tasaki ir kt.
- Atpažinkinte keturis vynus ir pasiūlykite prie jų patiekalus. 3 minutės.
- Prie vakarienės meniu pasiūlykite vynus. Marcus del Monego patvirtina, kad vynai turi būti iš skirtingų šalių. Vidury užduoties išaiškėja, kad vienas svečias – Fiona Morisson MW gers tik baltąjį vyną. 5 minutės.
- Atpažinkite (tipas, žaliava, kilmė) dešimt gėrimų.
- 20 vynų suskirtykite grupėmis pagal dominuojančią vynuogių veislę. Trys minutės.
Finalinė užduotis, kurią Nina, Marc ir Raimonds turėjo atlikti kartu: atkimšti ir tolygiai į 18 taurių išpilstyti magnum butelį putojančio. Butelis turi likti tuščias.
Finalas buvo labai įtemptas ir įdomus. Marc Almert ir Nina Hojgaard Jensen – abu labai jauni ir talentinti someljė dirbo be klaidų, greitai, nuostabiai bendraudami su teisėjais ir publika. Ninos neišmušė iš vėžių tai, kad jai neveikė mikrofonas ir techninei scenos darbuotojai pasimaišius, ji sudaužė taures dekantavimo rungtyje. Marc pasimetė tik degustuodamas 10 skaidrių gėrimų aklai. Tačiau viskas sprendėsi paskutinėje rungtyje: rožinės „Bellavista“ magnum butelio pilstyme į 18 taurių. Čia Marc buvo ir greitesnis ir tikslesnis ir aplenkė Niną.
Pusfinalio dalyvių, kurie nepateko į finalą rezultatai buvo paskelbti šventinės vakarienės metu. Todėl visą vakarą netilo sveikinimai Lietuvos atstovui ir visai delegacijai (LSA prezidentas Arminas Darasevičius ir LSA steigėjas Arūnas Starkus).
2019-03-13 11:00
Pusfinalio užduotys:
teorijos testas (30 min.)
Martynas Pravilonis pasiruošęs teorijos testui pusfinalyje.
1-asis kambarys:
- paragaukite ir per 4 minutes aprašykite raudonąjį vyną. Daugelis atpažįsta Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc iš Afrikos, Stellenbosch, Carmenere iš Čilės, Cabernet Sauvignon iš Argentinos, tačiau kiti renkasi Kairiojo Bordo kranto Grand Cru Classe, net Amaronę.
- per 3 minutes atpažinkite šiuos tris baltuosius vynus. Panašu, kad tai gaivūs, neąžuoliniai vynai iš Europos. Dalyviai mini Sancere, Chablis, Assyrtiko (David Biraud), Albarino, Chenin Blanc, Trebiano d'Abruzzo, Gruner Veltliner, Pinot Grigio.
- susiekite vynus su trimis dirvožemiais: titnagas, granitas ir kalkakmenis (1 min)
- atpažinkite tris gėrimus (panašu, kad tai sausa madeira arba oloroso cheresas, tamsusis alus, ir kažkoks oksiduotas saldusis: Rutherglen, Commandaria, Oloroso Cream, Moscatel, Portas) (3 min)
- priderinkite prie pyragėlio iš trapaus biskvito, karamelės ir pieniško šokolado (2 min).
2-asis kambarys:
- per 6 minutes aeruokite ir pateikite du butelius baltojo Trapiche vyno šešiems svečiams.
- pateikite Sakartvelo qvevri vyno marketingo planą Belgijos rinkoje (5 min.)
2019-03-12 21:30
Į pusfinalį pateko 19 dalyvių:
Martin Bruno (Argentina), Avril Loïc (Australija), Antoine Lehebel (Belgija), Pier-Alexis Soulière (Kanada), Reeze Choi (Kinija), Nina Jensen (Danija), David Biraud (Prancūzija), Marc Almert (Vokietija), Julie Dupouy-Young (Airija), Satoru Mori (Japonija), Wataru Iwata (Japonija), Raimonds Tomsons (Latvija), Martynas Pravilonis (Lietuva), Andrea Martinisi (Naujoji Zelandija), Piotr Pietras (Lenkija), Julia Scavo (Rumunija), Aleksandr Rassadkin (Rusija), Vuk Vuletic (Serbija) and Fredrik Lindfors (Švedija)
19 pusfinalio dalyvių ir Andres Rosberg
Šie profesionalai atliks seriją užduočių: enologijos, vynuogininkystės ir vyndarystės testas, praktinio vyno ir maisto derinimo ir patiekimo rungtis ir teorinis pagrindimas, aklasis vyno ragavimas ir aprašymas antrąja užsienio kalba, gėrimų atpažinimas, vyno patiekimas, verslo situacijos simuliacija, kurioje someljė turi pademonstruoti savo echninius ir komercinius gebėjimus.
Varžybas stebintis Lietuvos someljė asociacijos prezidentas Arminas Darasevičius neslepia džiaugsmo: būti pasaulio čempionato pusfinalyje yra didžiausias visų laikų Lietuvos someljė pasiekimas. Aplenkti labai tituluoti varžovai iš Vokietijos, Šveicarijos, JAV, Italijos ir kitų šalių.
Martynas Pravilonis ir Arminas Darasevičius.
2019-03-12 19:00
Pirmąją dieną varžybų dalyviai atliko 22 puslapių apimties teorinį testą, per 15 minučių turėjo paragauti ir aprašyti baltjąjį ir raudonąjį vynus, juodose „Chef & Sommelier” taurėse atpažinti tris stipriuosius gėrimus. Martynas Pravilonis davė užduočių pavyzdžius:
- išvardinti penkias Commandaria vyno komunas;
- parašyti žymių Kinijos vynų regionus;
- pažymėti gėrimų kilmės šalis. Tarp gėrimų buvo ir „Rigas balzams“ bei „Brothers Vilgalys Krupnikas“;
- nurodyti vynuogių veislių „tėvus“ (pvz. ‚Kerner‘);
- parašyti žymių JAV vyninių vyndarius.
Europos čempionas Raimondas Tomsonas stebėjosi tuo, kad tebuvo vienas klausimas iš Italijos ir vos pora iš Prancūzijos vyno. Tuo tarpu Julia Skavo iš Rumunijos sakė, kad testas jai pasirodė įtartinai lengvas.
Kalbėdami apie vynus varžybų dalyviai kalbėjo apie baltąjį, brandintą ąžuolo statinėse, su daug alkoholio, vidutine rūgštimi ir brandų klasikinio stiliaus europinį raudonąjį. Stiprieji gėrimai, panašu buvo likeriai.
Antrąją dieną – praktinė užduotis: per dvi minutes dviems svečiams pateikite 2018 metų sausąjį Schloss Vollrads vyną. Tarp trijų butelių: „feinherb“, „trocken“ ir „spatlese“, tačiau visi 2017 m. Tenka išsisukti iš nepatogios situacijos. Dar, panašu, kad vienintelis sausas vynas nėra gerai atšalęs. Atkemšant išaiškėja, kad jis su stikliniu kamščiu. Reikia mokėti atidaryti ir tokį.
Išėję iš varžybų salės dalyviai ne itin linksmi – mažai laiko, nežinia, kokio elgesio norėjo teisėjai. Nežinomybė slegia, nes praktinė užduotis sudaro 25% vertinimo.
Į trečiadienį vykstanį pusfinalį pateks 18 someljė. Juos teisėjų komisijos pirmininkas Tarptautinės someljė asociacijos prezidentas Andres Rosberg paskelbs antradienį vakarinio priėmimo metu.
Pasaulio someljė čempionatai organizuojami nuo 1969 metų. Belgijoje jie vyko 1969 ir 1983 metais. Šešioliktasis geriausias pasaulio someljė renkamas iš 63 šalių atstovų, kurios yra Tarptautinės someljė asociacijos (Association de la Sommellerie Internationale (ASI) narės, trys kontinentų (Azijos, Europos ir Afrikos, bei abiejų Amerikų) čempionai dalyvauja be papildomos atrankos.
Į varžybas atvyko 235 nacionalinių delegacijų ir asociacijos valdybos nariai, bus atkimšta 5900 butelių vyno, išpilstyta apie 14000 taurių, šventinėje vakarienėje dalyvaus 600 svečių, o finalą stebės 1100 žiūrovų.
Čempionato rėmėjai:
Anterpeno pasaulinis deimantų centras, Austrian Wine, Bairrada, Bellavista, Bragard, Carlos Ruben, Chef&Sommelier, Antverpeno miestas, Côtes du Rhône, Decanter, Domaine Clarence Dillon, Duvel Moortgat, Famillia Torres, Famille Perrin, Farnese Group, Flandrijos vyriausybė, Gérard Bertrand, Graham’s Port, Gusbourne, Horeca vorming Vlaanderen, Levi Party Rental, Ligne W/Laguiole, Mas Tu Vu, Meininger, Ningxia, Phélan Ségur, Antverpeno uostas, San Pellegrino & Acqua Panna, Sommeliers International, Terre de Vins, Trapiche, Vignobles Malartic, Vinexpo, Vinventions, Wines of Argentina, Wines of Portugal ir Zonin 1821.
Čempionato puslapis: https://bestworldsomm.com