Niokojantys miškų gaisrai nusiaubė istorinę Čilės vyno pramonės šerdį- Itatą, kurioje yra vieni seniausių pasaulyje vynuogynų. Žuvo 24 žmonės, daugiau kaip 3 500 buvo sužeista, tūkstančiai namų sugriauta. Dabartiniais duomenimis, tiesiogiai nukentėjo daugiau kaip 150 000 ha žemės, rašo Alistair Cooper MW iš www.JancisRobinson.com.
Tai žiaurus smūgis regionui, kuris per pastarąjį dešimtmetį labai atsigavo. Itata, daugelį metų buvo nustumta į užribį, o neseniai prasidėjęs jos atgimimas, ko gero, yra pats įdomiausias pokytis naujausioje Čilės vyno istorijoje. Itatos atgimimą galima palyginti su Pietų Afrikos Respublikos Svartlando regionu ir jo pažangiai mąstančiais gamintojais, kurie išpopuliarino šalies vynus ir atkreipė pasaulio vyno pramonės dėmesį. Itatos paveldas ir jos potencialas patraukė tiek mažų, tiek didelių gamintojų dėmesį, nes čia auga daugiau kaip 200 metų senumo País ir Moscatel vynmedžiai, taip pat šimtamečiai Cinsault.
Sudegęs Leo Erazo vynuogynas
„Buvo labai skaudu matyti, kad tiek daug mažų gamintojų svajonių ir darbo sudegė ant laužo", - sako Ana María Cumsille, viena garsiausių Čilės vyndarių, gaminanti regiono vynus kartu su vietos augintojais. Itatą sudaro smulkių ūkių mozaika, kurioje yra daugiau kaip 5 000 augintojų, o vidutinis ūkis - 1,5 ha. Siaubinga, kad kai kurie svarbiausi vyndariai, prisidėję prie šio atgimimo, buvo tragiškai sužeisti. Vienas iš jų - Leo Erazo, gaminantis vynus su „Rogue Vine" ir „A Los Viñateros Bravos" vardais. Leo Erazo vyninės sudegė iki pamatų, o kai kurie vynuogynai, įskaitant 1800 m. pasodintus sklypus, virto anglimi.
„Mūsų atveju praradome beveik viską", - pasakoja Leo Erazo. "Geriausiu atveju, absoliučiai geriausiu atveju, neteksime dvejų metų derliaus. Nežinau, kiek įmonių pasaulyje gali taip išgyventi. Kai dvejus metus negauni produkcijos, labai sunku suprasti, ką daryti“. Paklausiau Erazo, ar seni vynmedžiai gali išgyventi gaisrą: „Ugnis iš tiesų juda skirtingais keliais, yra tam tikri degimo ir žalos laipsniai. Neabejotinai yra vynuogynų, kurie neatsigaus - kamienai sudegė tiesiog iki anglių. Turėjau 1870-aisiais pasodintą Moscatel sklypą, kuris buvo šalia eukaliptų, ir jis neatsigaus. O kituose sklypuose ugnis išplito labai greitai, todėl juose daugiau nei bet ką kitą matote apdegusius lapus. Didelį vaidmenį atlieka ir vėjas. Spėju, kad iš 90 % prarastos produkcijos pusė vynmedžių atsigaus, o pusę reikės atsodinti.
Apie senų vynmedžių gyvybingumą svarsto ir vyndarys Mossmanas: „Seni vynmedžiai yra atsparesni, nei dauguma žmonių mano. Po 2017 m. pradėjome atgaivinimo programą, pagal kurią atgaivinome po gaisrų sudegusius arba apleistus vynuogynus. Sužinoję apie šį darbą, klientai pasiūlė mokėti en primeur, kad programa būtų plėtojama. Sukūrėme specialią etiketę ir tikimės, kad ir kiti gali padaryti kažką panašaus. Dabar dirbame įvairiuose vynuogynuose, kuriuose senų šaknų gyvybinė jėga sukūrė naujus ūglius, kurie augdami rėmėsi sudegusiais kamienais. Atgaivinant vynuogynus tenka nemažai dirbti, tačiau tai verta, nes būtent senos, gilios šaknys suteikia vilties.
Atgimimas ir atsinaujinimas yra labai svarbūs Itatai, tačiau aktualiausias ir esminis klausimas yra prevencija: kodėl tai vyksta ir ką galima dėl to padaryti? Šis regionas yra vienas iš Čilės miškininkystės centrų, o jo kraštovaizdį ženklina eukaliptų ir pušų plantacijos, kurios kadaise buvo gausiai subsidijuojamos, siekiant paskatinti jų sodinimą. Tai nepaprastai opus klausimas regione, kuris jau dešimtmečius yra opus. Suaugęs eukaliptas per dieną sunaudoja apie 100 litrų vandens, todėl miško paklotė išdžiūsta ir tampa tarsi degtukų dėžutė. „Kažkas iš valdininkų turi suprasti, kad tiek daug nevietinių medžių paprasčiausiai nepakanka gruntinio vandens", - sako Mossmanas.
Šioje diskusijoje negalima ignoruoti klimato kaitos, tačiau daugelis regiono gyventojų įsitikinę, kad tai nėra vienintelė gaisrų priežastis. Bío-Bío gubernatorius Rodrigo Díazas pabrėžė, kad jis ne tik mano, bet ir žino, jog daugelis šių gaisrų buvo sukelti tyčia. Enzo Pandolfi iš Pandolfi Price vyninės taip pat turi įtarimų.
Čiliečiai aktyviai ėmėsi padėti nukentėjusiems nuo gaisrų žmonėms. Buvo surengta daugybė iniciatyvų, kuriomis siekiama surinkti lėšų nukentėjusiesiems: vyno degustacijos, renginiai ir aukcionai. Mes, ne Čilės gyventojai, galime, jei įmanoma, pirkti vynus ir taip išreikšti paramą gamintojams. Interneto svetainėje www.wip.cl pateiktas iniciatyvų ir renginių, kurių metu Čilėje ir už jos ribų galima aukoti, sąrašas.