Kol nesi paragavęs vyno, Božolė vynuogynuose pastebi tik įvairių spalvų smėlį ir granitines nuolaužas. Božolė – vienas pasaulinės reikšmės UNESCO geoparkų (UNESCO Global Geoparc). Čia paviršiuje slūgso uolienos, kurių amžius prasideda nuo 500 mln. metų prieš mūsų erą – laikais, kai Europa plūduriavo kažkur ties pusiauju, o sausumoje dar niekas negyveno. Todėl suprantama, kam per grandiozinį aštuonerių metų projektą regiono vynuogynuose buvo iškasta tūkstantis tranšėjų ir ištirta 15 300 dirvožemio pavyzdžių. Božolė dabar turi detaliausią dirvožemio žemėlapį pasaulyje. Žemėlapį, kurį galima perskaityti vyno taurėje!
Beaujolais, Villages ir Cru – trys prancūziško vyno kokybės lygiai
Božolė regioną prancūzai suskirstę į tris zonas:
- Beaujolais Cru – kalvotas granitinio dirvožemio rajonas, suskirstytas į dešimt Cru kaimelių: Saint Amour, Chénas, Juliénas, Fleurie, Morgon, Moulin-à-Vent Chiroubles, Règniè, Brouilly, Côte de Brouilly (5940 ha). Prancūzijoje tik geriausią vyną gaminantiems kaimeliams suteikiama teisę rašyti savo pavadinimą ant butelio etiketės.
- Beaujolais Villages AOP – kalvotos zonos aplink Cru kaimelius (3828 ha). 59 komunos, kurių vardai šiandien žinomi tik vietiniams. Tačiau iš tokių 1988 metais iškilo paskutinysis Cru – Regnie. Kalvotas dirvožemis su šiek tiek granito leidžia padaryti gana koncentruotą, tačiau ne tokį gerą vyną, kaip Cru.
- Beaujolais AOP – likusi regiono dalis ir ypač pietūs netoli Liono, kurioje daug kalkingo dirvožemio (4724 ha). Tai bendrinė apeliacija, apimanti visą regioną. Taigi ir vynas čia paprasčiausias, pigiausias, mažiausiai išreiškiantis terroir. Didžioji dalis „Beaujolais Nouveau“ pagaminama būtent čia.
Dešimt Cru kaimelių išskirti ne veltui – jie ne tik įsikūrę ant geriausiai ‘Gamay‘ vynuogių veislei tinkančio granitinio dirvožemio, bet kiekvienas turi labai ryškių, individualių ypatybių: varijuoja taninų kiekis ir gaivumas, gėliškų aromatų intensyvumas ir prieskoniškumas.
Moulin-à-Vent
Apeliacijos pavadinimas kilo nuo vėjo malūno, tačiau kaip taniniškiausio ir ilgaamžiškiausio regiono vyno gamintojas kaimelis išgarsėjo dėl rožiniame granite aptinkamo nemažo mangano kiekio. Vynas dažnokai fermentuojamas be šakelių, nevengiama brandinimo ąžuolo statinėse, kurių nedidelė dalis – naujos.
Slyvų, trešnių, našlaičių aromatai, užuodžiami jauname vyne, po dešimties metų brandinimo virsta vilkdalgių, miško paklotės, trumų, džiovintų vaisių ar net muskuso, žvėrienos aromatais.
Morgon
Vidutinių taninų, mėsingas vynas su juodų uogų, slyvų, persikų ir našlaičių natomis. Gerai bręsta. Komuna suskirstyta į 6 skirtingo stiliaus vyno climat:
- Les Charmes – pietinė ekspozicija, iki 450 m virš jūros lygio, granitinis smėlis. Kvapnus vynas.
- Corcelette – šiaurės vakarų ekspozicija, iki 400 m virš jūros lygio, granitinis dirvožemis.
- Côte du Py - 350 m aukščio kalva. Sudūlėjęs bazaltas podirvyje vietiniams asocijuojasi su vyšnių kvapu vyne. Svarus ir ilgaamžis vynas.
- Douby – prie pat Fleurie. Harmoningas, vaisiškas vynas.
- Grand Cras – 260 m aukštis virš jūros lygio, į pietus nuo Côte de Py. Skalūno dirva, svarus trešnių aromato vynas.
- Les Micouds – rytinė ekspozicija, anksčiausiai sunoksta. Minkštų taninų.
„Morgon“ dažniausiai fermentuojamas be šakelių. Kaip ir „Moulin a Vent“ atveju mirkymas su žievelėmis ilgesnis nei kituose kaimuose – dvi trys savaitės. Neretai jaučiama ąžuolo įtaka.
Cotes de Brouilly skalūnas ir dioritas
Côtes de Brouilly
Įspūdingas, taisyklingas kalnas stačiais „mėlynojo akmens“ (diorito) šlaitais. Dėl aukščio, dirvos skurdumo vynas labai gaivus, vilkdalgių, raudonų uogų, bruknių aromato ir gana gausių taninų, mėsingas. Neretai taurinamas ąžuolo statinėse. Vertas brandinimo.
Juliénas
Nevientisa apeliacija su dirvožemiu, kintančiu nuo šiek tiek granito, diorito, skalūno iki priemolio, todėl daugelis vynų kompleksiški, prieskoniški, kol jauni, nes greta bijūnų, našlaičių, braškių ir raudonųjų serbentų galima užuosti cinamoną. Bręstančiame vyne formuojasi vanilės, saldžių prieskonių aromatas ir tik „Julienas“ būdingas žemiškumas. Vynas gana taniniškas, gerai bręsta.
Chénas
Mažiausia Cru apeliacija (243 ha), kurioje XIII a. vietoj čia augusių ąžuolų (pranc. Chêne – ažuolas) pasodintos vynuogės. Granito, skalūno ir priemolio mišinys. Vynas svarus ir gėliškas, su ąžuolo prieskoniais. Vadinamas „Gėlių puokšte velvetiniame krepšyje“: rožės ir bijūnai, šilkiniai taninai.
Brouilly
Piečiausias, didžiausias Cru (1227 ha), vietomis padengtas melsvu dioritu, rožiniu granitu su kalkakmenio salelėmis. Vynas uogiškas: kvepia slyviene, braškėmis, raudonaisiais serbentais. Taninų vidutiniškai arba negausu. Dažnai naudojama pusiau karboninė maceracija.
Saint Amour
Šios šiauriausios iš Cru apeliacijos dirvožemis turi kalkakmenio, skalūno, granito priemaišų. Du vyno stiliai: vaisiškas, švelnus ir prieskoniškas, taniniškas. Pirmasis labiau paplitęs, anksti geriamas, kvepia bijūnais, persikais. Antrasis gana taniniškas, reikalaujantis bent trejų metų brandinimo ir kvepia rezeta, kiršu, prieskoniais.
Fleurie
Vadinamas „moteriškiausiu“ iš Cru, nes labiausiai kvepia gėlėmis. Vynas aksominių taninų. Visa apeliacija padengta rožinio granito smėliu ir akmenimis. Virš Fleurie kaimelio kyla Dievo Motinos kalnas (La Madone) su Nekaltosios Mergelės koplyčia, pastatyta 1880 metais, kad apsaugotų kaimelį nuo tada kilusios miltligės epidemijos. Čia derlingas dirvožemio sluoksnis labai plonas, todėl vynas lengvesnis, gaivesnis. Žemiau, kiek sunkesnėse dirvose, vyndariai padaro svaresnį vyną.
Ragaudami pajusite našlaičių, rožių, vilkdalgių, trešnių, braškių uogienės ir persikų aromatą.
Fleurie - rožinis granitas
Chiroubles
Vidutinis apeliacijos aukštis – 450 m, tai aukščiausia apeliacija, todėl vynuogės prinoksta vėliausiai. Vynas lengvas ir gaivus, kaip ir smėlingas dirvožemis, labai vaisiškas, lelijų, persikų ir aviečių aromato. 59 ha vynuogynų iš 308 yra ant statesnių nei 30° šlaitų, taigi atitinka herojiškos vynuogininkystės reikalavimus. Derlius skinamas savaite vėliau nei kituose kaimeliuose. Granitinio smėlio dirva, todėl gėlių ir raudonų uogų aromatas gerokai svarbesnis už švelnius taninus. Dažnai – pusiau karboninė maceracija. Burnoje – itin vaisiškas. Geriamas jaunas.
Chiroubles - rožinio granito smėlis
Régnié
Nedidelė, neseniai (1988 m.) Cru statusą gavusi apeliacija. Rožinis granitas suteikia ypatingo kvapnumo, o molio plotai – prieskoniškumo. Ant pietinių šlaitų augantys vynuogynai derlių sunokina anksčiausiai regione. Juntamas juodųjų serbentų, gervuogių, persikų ir vyšnių, aviečių aromatas.
Karboninė ir pusiau karboninė maceracija
Karboninė dėl to, kad procesai vyksta anglies dvideginio aplinkoje. Božolė vyndariai skiria karboninę maceraciją nuo pusiau karboninės, nors abiejų principas tas pats – į fermentacijos talpas suverčiamos sveikos kekės su visomis šakelėmis ir netraiškytomis uogomis.
Karboninės maceracijos atveju talpa pripildoma anglies dvideginio (CO2) dujų ir laukiama, kol uogose cukrų pradės skaidyti fermentai. Tokiu atveju uogose gaminsis alkoholis, tačiau nesiekstrahuos taninai ir spalva. Alkoholiui pasiekus 2 proc. tūrio, uogų žievelė neatlaiko, plyšta, sultys, virstančios misa, išteka, ir tada fermentacijos imasi ir ją užbaigia mielės.
Pusiau karboninės fermentacijos atveju pradžia tokia pati, tačiau vyndariai laukia, kol talpa CO2 užsipildys pati, natūraliai. Mat apatinėms kekėms susitraiškius nuo viršutinių svorio, ištekėjusios sultys pradeda fermentuotis, ir išsiskiriantis anglies dvideginis užpildo fermentacijos talpą. Uogose esantys fermentai pradeda skaidyti cukrų, tačiau lygiagrečiai vyksta mielinis rūgimas. Pusiau karboninę maceraciją naudoja daugelis Cru Beaujolais gamintojų.