„Château-Grillet“ – tai ne tik ūkio pavadinimas, tai Prancūzijos vyno istorijos dalis. Dar XVIII a. šio ūkio „Viognier“ vynas buvo laikomas vienu geriausių pasaulyje, o tarp jo mėgėjų buvo ir Tomas Jefersonas, imperatorienė Žozefina bei Anglijos karalius Jurgis IV.
„Condrieu“ ir „Château-Grillet“ vynuogynus III a. pasodino imperatorius Probas. Netoliese randama mozaikų, patvirtinančių šį faktą, o vienoje iš jų net vaizduojama derliaus nuėmimo scena su vynuogių traiškymu. Viduramžiais Ronos slėnio vynus buvo sunku parduoti Prancūzijos šiaurėje dėl didelių mokesčių, kuriuos rinko palei kelią esantys miestai. Tik XVII a. Ronos slėnio vynu imta prekiauti Paryžiuje. Šiuo laikotarpiu stačiame „Château-Grillet“ šlaite buvo pastatyta nedidelė vyninė, kurią vėlesni savininkai išplėtė.
„Château-Grillet“ vynai XVIII-XIX a. jau buvo įsitvirtinę svarbiausiuose to meto vyno rūsiuose. Apie jų šlovę liudija Tomo Džefersono apsilankymas ūkyje 1787 m. ir „Château de Malmaison“, pirmosios Napoleono I žmonos imperatorienės Žozefinos rezidencijos, 1814 m. rūsio inventorius; jame, be kitų puikių vynų, minimi 296 buteliai „Château-Grillet“, įvertinti 592 frankais. 1829 m. Jamesas Christie Anglijos karaliaus Jurgio IV vardu nupirko „Château-Grillet“ butelių. Taigi, vyno šlovė jau buvo plačiai pasklidusi, o jo kaina prilygo ar net viršijo „Hermitage“ ir „Cote-Rotie“ kainą.
Daugelį metų „Château-Grillet“ priklausė viduriniosios klasės šeimoms iš Liono. Nuo 1827 m. iki 2011 m. ūkis priklausė Neyret-Gachetų šeimai ir buvo perduodamas iš kartos į kartą. Šiuo turiningu laikotarpiu viena svarbi data paliko neišdildomą pėdsaką: 1936 m. gruodžio 11 d. Prancūzijos Respublika paskelbė, kad 3,5 ha ūkio vynuogynui suteikiamas AOC – atskiros apeliacijos statusą. Ši nedidelė, unikali monopolinė apeliacija ribojasi su seserine Condrieu AOC pietuose. Apeliacijoje leidžiama sodinti tik vieną vynuogių veislę – ‘Viognier’. Be to, tik vienas gamintojas užima visą apeliacijos plotą, todėl jam priklauso vienintelis vynuogynas ir jis gamina vienintelį vyną šioje vietovėje, ir, galiausiai, vynas ir vietovė turi tą patį pavadinimą – „Château-Grillet“. Prancūzijoje yra vos keli monopoliniai ūkiai, turintys AOC statusą. Ir visuose gaminami itin reti, išskirtiniai vynai: „Château-Grillet“, „Romanee-Conti“, „Clos de Tart“ ir „Clos de la Coulee de Serrant“.
Šio vyno buvo galima įsigyti geriausiuose to meto Prancūzijos restoranuose, ypač legendiniame Fernand’o Pointo restorane „La Pyramide“ Vjeno (Vienne) mieste. Šis puikus šefas, laikomas Prancūzijos gastronomijos tėvu ir pirmasis pelnęs tris „Michelin“ žvaigždutes, buvo vienas iš ištikimiausių „Château-Grillet“ ambasadorių. Jo platus ir vaizdingas susirašinėjimas su G. Gachetu rodo, kaip svarbu jam buvo turėti šį vyną savo restorano rūsyje. Garsusis gastronomijos kritikas Maurice'as Edmond’as Sailland’as (1872–1956), geriau žinomas Curnonsky’o slapyvardžiu, įtraukė „Château-Grillet“ į savo garsųjį penkių didžiųjų Prancūzijos baltųjų vynų sąrašą kartu su „Montrachet“, „Coulee de Serrant“, „Château d’Yquem“ ir „Château Chalon“.
2011 m. per savo holdingo bendrovę „Artemis“ nuosavybę įsigijo Francois Pinault, valdantis „Château Latour“ „Clos de Tart“, „Eiselle Vineyard“, o dabar dar ir „Champagne Jacquesson“ . Naujasis savininkas išsyk ėmėsi rimtų investicijų, idant užtikrintų ir keltų šio legendinio vyno kokybę. 2012 m. visiškai atnaujinta vyninės įranga, sumontuotos modernios plieno talpyklos fermentacijai. Tais pačiais metais įvyko ir dar vienas pokytis – vyndarystei pradėjo vadovauti Alessandras Nolis. 2019 m. Allesandras perėjo vadovauti „Clos de Tart“ ūkiui Burgundijoje, o už „Château-Grillet“ vairo stojo iš „Domaine Eugenie“ atėjusi korėjietė Chu Jaeok. Su ja ir susitikome svečiuodamiesi „Château-Grillet“.
Mažyčiame 3,5 ha ploto „Château-Grillet“ vynuogyne ‘Viognier’ vynmedžiai auginami terasose ant stačių granito uolų, supančių ūkį, kur dirvožemis yra lengvesnis ir labiau susiskaidęs nei šiauriau esančiame Condrieu AOC. Rodydama vynuogyne pakeltą uolienos gabaliuką Chu pasakojo, kad čia dominuoja granito, kvarco, žėručio, smėlio ir molio dirvožemis. Šlaitai suformuoti kaip natūralus amfiteatras, saulė šviečia iš pietų ir pietryčių pusės. Vynuogyną (ir visą apeliaciją) sudaro 102 į 22 grupes sudalintos pietų orientacijos akmeninės terasos. Vidutinis vynmedžių amžius – 35–45 metai, todėl derlius labai mažas. Naujieji savininkai ūkyje ėmėsi diegti biodinaminius principus, o dirvą vynuogyne aria arkliu. Stačiose terasose derliui nurinkti prireikia net 20 skynėjų! 1976 m. „Château-Grillet“ buvo paskelbtas nacionaliniu paveldo objektu.
Gaminant „Château-Grillet“ vyną, vynuogės iš kiekvienos terasų grupės fermentuojamos atskirai plieninėse talpose. Vynas brandinamas prancūziško ąžuolo statinėse apie 18 mėnesių (apie penktadalis naujų statinių). Kasmet vyninėje pagaminama vidutiniškai 5 tūkst. butelių „Château-Grillet“ vyno. Vyndarė itin džiaugėsi 2023-iųjų derliumi, atrodo, kad kokybė bus puiki, o gamyba gali siekti net 9 tūkst. butelių.
Iš plotelių, kurių kokybė nėra pakankamai aukšta, kad būtų galima išpilstyti į butelius kaip „Château-Grillet“ vyną, pradėtas gaminti antrasis vynas. Šis, žinoma, irgi vien iš ‘Viognier’ vynuogių ir ženklinamas „Cotes du Rhone“ etikete.
Chi Jaeok
Nepaisant to, kad „Château-Grillet“ įsikūręs saulės nutviekstoje vietoje, jis nuo seno garsėja elegancija. Svarbus stiliaus elementas – ryškus mineralinis skonis, dėl kurio vynas dažnai atrodo panašesnis į Grand Cru Chablis, o ne Condrieu. „Château-Grillet“, kitaip nei dauguma kaimyninių „Condrieu“, yra itin ilgaamžis. Nors tiek Château Grillet AOC , tiek ir Condrieu AOC yra apsodinti tik ‘Viognier’ vynuogėmis, jų vynas yra gana skirtingas. Condrieu AOC vynas yra sodresnis ir sirpesnio, medų bei tropinius vaisius menančio skonio, o štai Château-Grillet AOC vynas – minerališkesnis, elegantiškesnis ir labiau tinkamas brandinti. Tad ieškantys sirpių medumi ir kaulaviasiais kvepiančių „Viognier“ turėtų mieliau rinktis „Condrieu“ vyną, tačiau jei kas labiau mėgsta „Chablis“ ar taurųjį „Montrachet“, verta ieškoti „Château-Grillet“.
Vynas |
Degustacijos užrašai |
|
Château Grillet Cotes du Rhone AOP 2021 |
Taurėje dominuoja baltažiedžių gėlių, baltųjų persikų ir titnago dūmo kvapai. Vidutinio svarumo vynas pasižymi gausia citrusiška rūgštimi. Tekstūriškas, ilgai išliekantis poskonis mena citrinų žieveles bei minerališkumą. |
92 |
Château Grillet AOP 2020
|
Taurėje pasitinka neintensyvūs baltųjų persikų, kreidos bei titnago aromatai su subtiliais vanilės tonais. Itin gerai subalansuota gausi kaulavaisių rūgštis ir puikiai integruotos brandinimo ąžuole natos. Laikui bėgant taurėje vis labiau ryškėja kaulavaisiai ir prieskoniški tonai. Taurus ir elegantiškas vynas. Itin ilgai išlieka persikų, nesirpių abrikosų, liepų medaus ir titnagiško minerališkumo poskonis, paliekantis sūrumo įspūdį. Vis dar labai jaunas, bet itin kompleksiškas ir elegantiškas vynas. |
96 |