Pirmadienį, rugsėjo 9 dieną, vyko Lietuvos someljė čempionatas „Codorniu Zero Grand Prix“. Po visą dieną trukusio žinių ir praktinių įgūdžių tikrinimo varžybose triumfavo „Vyno klube“ dirbantis ekspertas Yanas Biazruchka. Vicečempionu tapo Ignatijus Semionovas iš vyno baro „Somm“, o pirmą kartą varžybose dalyvavusi Oresta Jokūbauskaitė iš restorano „Pacai“ liko trečia.
2024 m. Lietuvos someljė čempionato dalyviai
Pagaliau nebe trečias
Yano Biazruchkos ankstesnių apdovanojimų sąraše – trečia vieta 2023 metų Lietuvos someljė čempionate, trečia vieta 2023 metų Baltijos someljė čempionate, trečia vieta 2020 metų Ukrainos someljė čempionate. Jis vienintelis Lietuvoje turi Tarptautinės someljė asociacijos (ASI) diplomą ir siekia Someljė magistro titulo. Kasdienis teorinių žinių gilinimas ir dešimtys aklai degustuojamų vynų šiemet pagaliau atnešė sėkmę – Yanas tapo geriausiu Lietuvos someljė ir pasipuošė čempiono medaliu.
Iš Baltarusijos kilęs Yanas pirmąjį vyno butelį atkimšo dirbdamas restorane prieš šešerius metus. Lietuvoje gyvena jau treti metai, dirba prestižinėje vyno parduotuvėje, veda degustacijas ir gilina savo lietuvių kalbos žinias. Vyno pažinimui skiria visą laisvą laiką: atsikėlęs iš ryto aklai degustuoja gėrimus ir juos apibūdina raštu ir žodžiu, viešajame transporte skaito korteles su informacija, namuose – straipsnius ir knygas apie vyno regionus, vynuoges, vyndarius. Yanas pasakojo, jog finalas jam buvo labai dinamiškas ir įspūdingas. Kadangi, skirtingai nuo kitų finalo dalyvių, jis nedirba restorane, daugiausiai streso jam sukėlė gyvas žmonių aptarnavimas jiems rekomenduojant prie maisto priderintą vyną iš regionų, esančių prie upių. „Tuo metu nebegalvojau apie pergalę. Stengiausi atlikti užduotis ir pasimėgauti procesu,“ – sakė jis.
Yan Biazruchka
Kokias užduotis turi atlikti čempionai?
Someljė čempionatą nuo 2006 m. organizuoja Lietuvos someljė asociacija. Anot jos prezidento Armino Darasevičiaus, someljė darbas labai dinamiškas, todėl reikia nuolat mokytis: vyno pasaulis keičiasi, evoliucionuoja vartojimo įpročiai, į rinką ateina naujos vartotojų kartos. Varžybos – geriausias formatas gilinti žinias, tobulinti klasikinius aptarnavimo įgūdžius ir išmokti naujų.
Šių metų finalo užduotis kūrė Lietuvos someljė čempionai Martynas Pravilonis, Narimantas Miežys, Arminas Darasevičius, Kamilė Bartusevičiūtė, vyno ekspertai Gintautas Jašinskas ir Arūnas Starkus. Vertinimo komisijoje buvo ir Estijos someljė asociacijos atstovė Ene Ojaveski, Latvijos someljė asociacijos atstovas Ivars Kaliniņš, taip pat vyno ekspertai iš Lietuvos: Rasa Starkus, Viktorija Pranevič, Tadas Abišala.
Pusfinalyje varžybų dalyviai atliko teorinių žinių testą, dekantavo raudonąjį vyną, aklai degustavo ir aprašė du vynus ir bandė atspėti penkis gėrimus.
Ignatij Semionov
Oresta Jokūbauskaitė
Madara Greize-Kapzema
Naujas varžybų formatas įtraukia ir žiūrovus
Šiemet finalinė varžybų dalis vyko „Neringos“ restorane. Svečiai įsigijo bilietus ir vaišinosi vakariene stebėdami, kaip finalo dalyviai varžėsi net 11-oje rungčių: vakarienės dalyviams patiekė putojantį vyną, aeravo ir patiekė baltąjį vyną iš Portugalijos, o desertui dekantavo vintažinį portą.
Be šių rungčių, finalininkai svečiams, besimėgaujantiems vakariene, turėjo pasiūlyti vynus, derančius prie vakarienės patiekalų, pataisyti klaidas vyno sąraše, atpažinti keturias skirtingas vyno ydas, demonstruoti savo pardavimo gebėjimus siūlant petnatą, aklai spėti keturis baltuosius vynus bei atsakyti į superklausimą.
Leituvos someljė asociacijos prezidentas Arminas Darasevičius pabrėžia, kad pirmą kartą Lietuvos somėljė čempionatų istorijoje varžybų finalas vyksta kartu su vakariene, o svečiai tiesiogiai įsitraukia į varžybas, juos aptarnaujant finalo dalyviams. Toks finalas labai dinamiškas, varžybų dalyviai atlieka someljė pareigas – aptarnauja svečius. Visi keturi užduotis atlieka vienu metu. Tokios varžybos sukelia daug nuostabių emocijų ir atveria čempionatą platesniam žiūrovų ratui.
Varžybų teisėjai
Visi dalyviai – verti pagyrų
Be nugalėtojų trejeto, šiemet varžėsi Ernestas Sadauskas (restoranas „Pacai“), Miglė Zencevičiūtė (baras „Somm“), kuri, teisingiausiai atsakiusi į klausimus apie vandenį, gavo specialų vandens „Akvilė“ įsteigtą prizą, svečias iš Estijos Federicas Grassas bei finale besirungusi latvė Madara Greize-Kapzema, kuri pusfinalyje jau kelinti metai iš eilės geriausiai aklai degustuoja vyną.
Komisijos narė ir „Vyno klubo“ direktorė Rasa Starkus gyrė trečią vietą užėmusią Orestą Jokūbauskaitę. „Malonu finale buvo matyti ir patyrusius, ir jaunus veidus, ir vyrus, ir moteris. Man įsiminė Oresta Jokūbauskaitė – vyr. padavėja, dirbanti „Pacų“ restorane, jauniausia dalyvė, pirmą kartą žengusi į čempionatą. Puikiai susidorojusi su užduotimis pusfinalyje, Oresta pateko ir į finalą. Tai nuostabus jauno žmogaus pasiekimas, skatinantis ir toliau tobulėti, stipri pradžia,“ – sakė R. Starkus.
Trys į finalą patekę someljė spalio mėnesį vyks atstovauti Lietuvai Baltijos someljė čempionate.